Tytuł: "Jeszcze czego!"
Autor: Paulina Młynarska
Liczba stron: 271
Wydawnictwo: Prószyński Media
17/52
(2,5 cm)
Można powiedzieć, że obok tej książki przechodziłam tygodniami. W księgarni dostrzegałam ją gdzieś tam kątem oka. W końcu kupiłam (bo nigdy nie czytałam żadnej książki Pauliny), by następne kilka tygodni przeleżała na półce, zanim wpadła w ręce 81-letniej babci i kuzynki (w kolejce czeka ciocia). Rzadko wybieramy z babcią te same lektury, a gdy już się to zdarza, mamy raczej odmienne zdanie na ich temat. Nie tym razem! Obie uważamy, że książka ciekawa, warta polecenia (pewnie każda z nas myśli tak z zupełnie innych powodów). Kiedyś gdzieś przeczytałam, że o tym, czy książka jest dobra, decyduje to, czy znajdziesz tam kawałek siebie, gdy czytając ją powiesz "skąd ja to znam?", "trafione w punkt", "to chyba o mnie", "też tak mam". Tak było w tym przypadku. Opisane sprawy może nie zawsze dotyczyły mnie bezpośrednio, ale były udziałem moich znajomych, znajomych znajomych, itd., czyli gdzieś już o nich słyszałam, w jakiś sposób na mnie wpłynęły. Przez to lektura była bardziej osobista, jeśli rozumiecie, co chcę przez to wyrazić. Myślę, że to książka o kobietach i dla kobiet (mężczyźni mogą nie poradzić sobie z dość krytyczną ich oceną; jeśli jednak mają odwagę, zapraszam do lektury).
W jednym z rozdziałów mamy opis osobowości narcystycznej, który chciałabym zacytować (gdy go czytałam, myślałam tylko "znam kogoś takiego, tylko nie potrafiłam go nazwać"):
"Narcyz to jednostka mająca wyolbrzymione poczucie własnej wartości (wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań). Pochłaniają ją fantazje o nieograniczonym własnym powodzeniu, mocy wybitnych zdolnościach, urodzie czy miłości idealnej. Jest przekonana o własnej wyjątkowości, którą mogą zrozumieć lub z którą mogą obcować tylko inni wyjątkowi bądź zajmujący wysoką pozycję ludzie. Wymaga przesadnego podziwu. Ma poczucie specjalnych uprawnień, bezpodstawnie oczekuje szczególnie przychylnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się jej oczekiwaniom. Innych ludzi wykorzystuje do osiągnięcia własnych celów. Brak jej empatii, niechętnie rozpoznaje czyjeś uczucia i potrzeby, nie jest skłonna się z nimi identyfikować. Często zazdrości innym lub uważa, że to inni jej zazdroszczą. Swoją postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość" (Paulina Młynarska "Jeszcze czego!" s. 178, za: Psychiatria.pl)
Znacie kogoś takiego?
Jeszcze jedno zdanie przykuło moją uwagę, cytuję tutaj, aby nigdzie mi nie umknęło:
"Powiem wam w sekrecie, co daje spełnienie kobiecie: niezależność materialna, praca, która ma sens, i poczucie wewnętrznego spokoju" (s. 130)
Jeden z rozdziałów książki stanowi preambuła Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, w tłumaczeniu przygotowanym na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Z noty wydawniczej:
Też masz czasem wrażenie, że mimo pozorów równouprawnienia ten świat tak naprawdę nadal jest urządzony przez facetów i dla facetów? Też masz dosyć wmawiania ci, że żądając dla siebie prawdziwie równego traktowania, prosisz o zbyt wiele? Masz czasami ochotę rzucić wszystko i wyjść, ale boisz się, że nie potrafisz samodzielnie stawić czoła życiu? Jeśli tak, ta książka jest właśnie dla ciebie.
To opowieść o wyśrubowanych do granic możliwości oczekiwaniach wobec nas - kobiet, i o naszych prawdziwych pragnieniach. O tym, że dla wielu z nas lepiej by było nigdy nie spotkać swojego "księcia z bajki", i wreszcie o niełatwej umiejętności trzaskania drzwiami.
Paulina Młynarska po raz kolejny, nie bacząc na osobiste ryzyko, wpuszcza nas do swojego życia. Opowiada wstrząsające historie bohaterek programu "Miasto kobiet" i oddaje głos swoim czytelniczkom. Wszystko po to, żeby przekonać cię, że masz prawo żyć tak, jak chcesz. Choć wszyscy dookoła ciebie zdają się mówić: Jeszcze czego!
O autorze słów kilka:
Paulina Młynarska (ur. 1970) - dziennikarka, producentka radiowa i telewizyjna, związana z rynkiem polskim i francuskim. Felietonistka, blogerka, autorka scenariuszy i książek, znana z ciętego języka, własnego zdania i odważnego podejścia do tematów tabu. Przez ponad dekadę na antenie TVN Style współprowadziła talk-show "Miasto kobiet". Obecnie tworzy program "Lustro" w onet.pl, redaguje debaty dla miesięcznika "Sens", pisze felietony dla miesięcznika "Grazia", prowadzi autorskie warsztaty samorozwoju "Miejsce mocy". Możemy ją także usłyszeć w radiu Kolor, gdzie animuje autorską audycję "#kochaniekocha". Feministka, narciarka i podróżniczka. Matka dorosłej córki. Mieszka w Kościelisku, gdzie przyjmuje gości, smaży konfitury i pisze książki.
Nigdy bym pewnie nie zwróciła uwagi na tę książkę. Ale opis brzmi ciekawie.
OdpowiedzUsuńhttp://zycienienabogato.blogspot.com/
Nie tylko opis był ciekawy, książka też taka była.
Usuń