Mała, kieszonkowa książeczka. Dobra do czytania w autobusie, na przystanku, "w drodze". Autorka opisuje swój pobyt w Tybecie posiłkując się zdjęciami i rysunkami, które sama wykonała. Fotografie są kolorowe i dokładnie opisane. Książkę czyta się równie dobrze, co ogląda.
Autor: Beata Pawlikowska
Tytuł: Blondynka w Tybecie
Liczba stron: 96
Interesuje Cię życie na Dachu Świata, zwyczaje i historia jego mieszkańców? Przeczytaj tę małą, poręczną książeczkę. Poznasz tybetańskie przysmaki. Wiedziałeś/-aś, że do tamtejszej herbaty dodaje się soli i masła z mleka jaka? A wiesz, jak się robi xogoi momo (pierożki z ziemniakami), yurlę, juemę (kaszankę)? Nie? Beata Pawlikowska Ci wyjaśni ;-)
Jednak to nie kulinarne przysmaki zainteresowały mnie najbardziej. Autorka ciekawie wyjaśnia kwestię reinkarnacji, w którą wierzą buddyści. Reinkarnacja, czyli "przechodzenie w następne życie pod taką postacią, na jaką zasłużyliśmy. Dobry człowiek w następnym wcieleniu przyjdzie na świat w bogatszej, lepszej rodzinie, będzie miał więcej talentów i sposobności. Zły człowiek zostanie cofnięty na drabinie reinkarnacji do najniższych stanów, a może się zdarzyć nawet tak, że wróci na ziemię jako szczur albo roślina" (Beata Pawlikowska, Blondynka w Tybecie, National Geographic Polska 2010, s. 64). Jednak jak pisze autorka, reinkarnacja zależy nie tylko od dobrych i złych uczynków. Po śmierci dusza człowieka znajduje się w stanie zawieszenia pomiędzy życiem "ziemskim", a tym, co będzie później. Ten stan nazywa się bardo. Kiedy dusza znajduje się w bardo ma miejsce szczególny moment, kiedy człowiek wybiera swoje przeznaczenie. Chcesz wiedzieć jak to przebiega? Zapraszam do lektury!
Drugim interesującym mnie wątkiem jest przedstawiona w książce historia życia Dalajlamy i jego walka o niepodległość Tybetu.
P.S. Czy wiedziałeś/-aś, że "na skałach w Tybecie często maluje się drabinę - symbol wznoszenia się coraz wyżej po szczeblach własnego rozwoju, pracy nad sobą i dążenia do doskonałości duszy"? (Beata Pawlikowska, Blondynka w Tybecie, National Geographic Polska 2010, s. 77).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz