niedziela, 11 marca 2018

Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu" (6/52/2018)

"Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna" to książka wydana przez Wydawnictwo Czarne, przez założycielkę Czarnego napisana. Monika Sznajderman opowiada historię swojej rodziny, tej żydowskiej i tej polskiej. Historię, która dla każdej z tych rodzin jest różna, nie ma punktów stycznych; istnieją dwa odległe od siebie światy. Choć podtytuł to Historia rodzinna, mamy tu też historię narodu, politykę, kulturę, ale dowiadujemy się o niej jakby mimochodem. Dla mnie jest to historia o stracie, pamięci, a raczej niepamięci. Wyłania się z niej smutna, przejmująca tęsknota i nostalgia za minionym, utraconym światem. Czutając, czułam żal i smutek, że tego świata już nie ma, że po niektórych ludziach nie ma już śladu. Autorka daje swojej rodzinie pewnego rodzaju dar, przywraca jej pamięć, członkowie jej rodziny będą już na zawsze uwiecznieni na kartach tej książki.

"Fałszerze pieprzu" to pozycja niezwykle aktualna, doskonale wpisuje się w obecną dyskusję kulturalno - polityczną. Aż chce się polecić tą książkę niektórym politykom...

Ogromną zaletą książki Moniki Sznajderman jest język. Książkę napisano piękną polszczyzną, dzięki czemu czytanie sprawia prawdziwą przyjemność.




Tytuł: "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna"
Autor: Monika Sznajderman
Liczba stron: 280
Wydawnictwo: Czarne
6/52
(2,3 cm)


Z noty wydawniczej:
"Wbrew tytułowi nie jest to książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie od dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej."
AUTORKA

"To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko - polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć"
HENRYK GRYNBERG

"Fałszerze pieprzu to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Analizuje stare fotografie i zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci.
Z taką samą troskliwością opisuje przodków Matki z malowniczej polsko - saksońskiej rodziny: dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, sławny architekt, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich dzieje toczą się w Warszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie - w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.
Monika Sznajderman odtwarza oba te światy z miłością i pietyzmem, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci."
PROF. BARBARA ENGELKING


O autorze słów kilka:
Monika Sznajderman - antropolog kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek "Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS", "Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej" oraz "Błazen. Maski i metafory". Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz