sobota, 29 lipca 2017

"Słowik" Kristin Hannah 16/52/2017

O książce Kristin Hannah opowiadałam na jednym ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, który miałam przyjemność poprowadzić. "Słowik" to światowej sławy bestseller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o życiu dwóch sióstr w okupowanej przez Niemcy Francji. Postać jednej z bohaterek - Isabelle, inspirowana jest życiem i losami Andre de Jongh - bojowniczki ruchu oporu, założycielki grupy Comet Escape Line, której członkowie przeprowadzali przez Pireneje pilotów zestrzelonych nad Francją do neutralnej Hiszpanii. Historia Andre de Jongh jest o tyle ciekawa, że gestapo nie chciało uwierzyć, że to ona odpowiada za akcje Comet Escape Line, ze względu na jej wiek i płeć. Jednak trzeba tu wspomnieć, że książka Kristin Hannah jest tylko inspirowana tymi wydarzeniami, w żadnym razie nie jest to ani książka historyczna, ani tym bardziej biografia Andre de Jongh.

"Słowik" opowiada o Isabelle i Vianne, siostrach na pierwszy rzut oka zupełnie różnych, jednak jak się później okazuje całkiem do siebie podobnych. Dwugłos prowadzenia narracji powoduje, że poznajemy historię z dwóch perspektyw, co powoduje, że mamy szerszy obraz sytuacji, co niewątpliwie jest atutem opowieści.

Myślę, że "Słowik" Kristin Hannah to książka, którą mogę Wam szczerze polecić, choć oczywiście pojawią się głosy, że autorka w pewien sposób trywializuje poruszaną tematykę. Musimy tu jednak pamiętać, że jest to powieść, a n ie dokument, a ta rządzi się swoimi prawami.


Tytuł: "Słowik"
Autor: Kristin Hannah
Liczba stron: 555
Wydawnictwo: "Świat Książki"
16/52
(4 cm)

Z noty wydawniczej:
Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruch uporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka...

O autorze słów kilka:
Kristin Hannah - jest autorką wielu bestsellerowych obsypanych nagrodami powieści. Wcześniej prawniczka, obecnie pełnoetatowa pisarka, mieszka z mężem i synem na Hawajach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz