Z głośnika wypływa głos Sinead O'Connor i jej "Nothing Compares to You", na talerzyku tarta z rabarbarem i bezą, a w kubku pyszna zielona herbata. W takich okolicznościach przeczytałam ostatnie strony książki Gabriela Garcii Marqueza "O miłości i innych demonach".
Autor: Gabriel Garcia Marquez
Tytuł: "O miłości i innych demonach"
Liczba stron: 166
W październiku 1949 roku młody dziennikarz Gabriel Garcia Marquez zostaje wysłany do dawnego klasztoru Świętej Klary, gdzie trwa opróżnianie cmentarnych krypt. Po otwarciu jednej z nich oczom zebranych ukazuje się niezwykły widok - kaskada bujnych rudych włosów. Osoba, do której należały to Sierva Maria de Todos los Angelos. Fakt ten staje się przyczynkiem do napisania historii Siervy Marii i jej rodziny. Dziewczynka jako trzynastolatka zostaje ugryziona przez wściekłego psa, po czym ojciec oddaje ją do klasztoru, gdzie zostaje uznana za opętaną. Biskup don Toribio de Caceres y Virtudes decyduje, że dziewczynka powinna zostać poddana egzorcyzmom. W tym celu wysyła do niej ojca Cayetano Delaurę. Jednak, czego nikt się nie spodziewał, Sierva Maria wywiera ogromne wrażenie na ojcu Cayetano, który od tej pory nie może przestać o niej myśleć. Od tego momentu Marquez opisuje zakazaną miłość tych dwojga, która niestety nie kończy się szczęśliwie...
"O miłości i innych demonach" to trzecia książka Marqueza, którą przeczytałam. Pierwszą było ulubione przeze mnie "Sto lat samotności". Druga, czyli "Miłość w czasach zarazy" nie podobała mi się wcale. Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Przeczytanie pierwszych dwóch rozdziałów było dla mnie bardzo męczące. Marquez dość dosadnie opisuje ludzkie zachowania i fizjologię człowieka. Jego bohaterowie bardzo często kierują się instynktem i seksualnym popędem, co sprawia, że mogą wydawać się w pewnym stopniu brutalni i pozbawieni uczuć wyższych. Styl Marqueza można lubić bądź nienawidzić. Po dwóch pierwszych rozdziałach odłożyłam książkę na półkę, żeby wrócić do niej dopiero po tygodniu. Nie żałuję, że powieść dokończyłam. Kolejne rozdziały wiele wnosiły do opowieści, Dopiero w nich dowiadujemy się o miłości Siervy Marii i Cayetano Delaury.
Powieść Marqueza należy do nurtu realizmu magicznego, który charakteryzuje się odniesieniem do historii, mitów, legend czy tradycji lokalnej. W nurcie tym swoje miejsce ma wszystko to, co dziwne, magiczne i niezwykłe. Powieści nurtu realizmu magicznego nierzadko zaskakują czytelnika swoim często baśniowym, nierealnym klimatem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz