czwartek, 27 grudnia 2018

Małgorzata Warda "Ta, którą znam" (23/52/2018)

Kolejna książka omawiana na spotkaniu DKK.

W swojej książce "Ta, którą znam" Małgorzata Warda opisuje rodzinę i jej problemy - alkohol, przemoc. Mowa tu również o gwałcie i morderstwie. Dużo ciężkich tematów jak na jedną książkę. Dla mnie książka Wardy to przyczynek do dyskusji o tym jak radzić sobie z traumą po bolesnych wydarzeniach z przeszłości, czy dać im odejść w niepamięć (choć to praktycznie niemożliwe) czy walczyć o sprawiedliwość. Po lekturze tej powieści możemy zapytać czy zemsta ma sens i czy niesie ukojenie? Jak radzić sobie z bólem i gdzie szukać pomocy? Co robić, gdy sami nie możmy sobie z sytuacją poradzić? 
Cieszę się, że na Dyskusyjnym Klubie Książki mogliśmy o tej lekturze porozmawiać, odnieść się do sytuacji kobiet w Polsce. To było ważne. Było i jest. Ważne jest, by ofiary nie pozostawić samej sobie, by pomóc jej, na ile to możliwe, poradzić sobie z traumą.





Tytuł: "Ta, którą znam"
Autor: Małgorzata Warda
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
23/52
(2,4 cm)



Z noty wydawniczej:

Po tragicznym wypadku siostry Ada - znana modelka od lat mieszkająca w Paryżu - niespodziewanie musi przyjechać do Polski. W rodzinnym domu dokonuje rozrachunku z wydarzeniami z przeszłości i faktami do tej pory skrzętnie odsuwanymi w niepamięć.
Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady, jej siostry i całej rodziny.
Bohaterowie dojrzewają, radzą sobie z życiem, walczą o szczęście, ale jednocześnie, mieszkając w małym miasteczku, tkwią w niewoli schematów, obowiązków i konsekwencji nienazwanych wydarzeń. I zła, prawdziwego zła, które bierze się z ludzkiej głupoty, egoizmu i strachu.

Małgorzata Warda postanowiła napisać powieść krytyczną wobec zastałej moralności, obyczajowości, kultury, obnażającą korzenie gwałtu i przemocy.



O autorze słów kilka: 

Małgorzata Warda - pisarka z Gdyni, dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur", w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia. Wydała m.in. "Nikt nie widział, nikt nie słyszał", "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele", "Miasto z lodu". Laureatka nagrody IBBY 2015 dla najlepszej książki młodzieżowej za powieść "5 sekund do Io". Jest także autorką tekstów do kilku piosenek zespołu Farba. Z wykształcenia rzeźbiarka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz