Tytuł: "Siedem lat później"
Autor: Janusz L. Wiśniewski, Dorota Wellman
Liczba stron: 268
Wydawnictwo: Znak
22/52
(2,1 cm)
Po książkę - rozmowę Doroty Wellman z Januszem L. Wiśniewskim sięgnęłam tylko dlatego, że dostaliśmy ją do przeczytania na DKK. I nie jest to coś, co przeczytałabym tak sama z siebie. Pewnie dlatego, że nigdy nie pałałam zbyt dużą sympatią (literacką) do pana Wiśniewskiego. Jego "Samotność w sieci" nie zachwyciła mnie, a "Na fejsie z moim synem" raczej zniechęciło mnie do czytania kolejnych powieści.
Rozmowy Wellman z Wiśniewskim czyta się dobrze, momentami nawet nie chce się tego czytania przerywać. Dużo tu ciekawych wątków, odniesień do polityki, historii. Książkę wydano w 2016 r., więc dziś, w 2018, polityczne odniesienia trochę straciły na aktualności. Niemniej jednak interesującym było poznanie opinii kogoś, kto żyje poza Polską i patrzy na nią z dystansu, pozostając jednocześnie Polską zainteresowanym.
Janusz L. Wiśniewski jest naukowcem i tradycyjnie już tą "naukę" wplata do swoich odpowiedzi - dla mnie to najmniej ciekawa część, ale przyznajmy sobie szczerze - co kto lubi.
I jeszcze jeden cytat na koniec:
"Osiągasz sukces wówczas, kiedy czyta cię dużo starych bibliotekarek, bo bibliotekarki przewaliły swoim mózgiem tysiące książek i jeśli one chcą ciebie czytać, to jest to wyróżnienie"
("Siedem lat później" str. 103
Z noty wydawniczej:
Wellman przepytuje Wiśniewskiego bez cenzury.
Pyta o relacje, wiarę, tęsknotę za krajem, o bycie Polakiem w Niemczech, o to, co daje popularność w Rosji, o postrzeganie męskości we współczesnym świecie, o związki na odległość i w końcu o to, co dla tak wielu z nas najważniejsze - co zrobiłby z miłości.
Dopytuje, wierci dziurę w brzuchu, nie odpuszcza.
Takiej relacji nie spotyka się codziennie.
O autorze słów kilka:
Dorota Wellman - polska dziennikarka, prezenterka, producentka programów radiowych i telewizyjnych. (Źródło: wikipedia)
Janusz L. Wiśniewski - naukowiec i pisarz polski, magister fizyki, magister ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii. (Źródło: wikipedia)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz