Tytuł: "Życiologia, czyli o mądrym zarządzaniu czasem"
Autor: Miłosz Brzeziński
Liczba stron: 170
Wydawnictwo: Zwierciadło
8/52
(2,8 cm)
I pomyśleć, że to kolejny "poradnik", który przeczytałam (a ja przecież nie lubię poradników). Na książkę Miłosza Brzezińskiego natknęłam się przypadkiem (jak to często z czytanymi książkami bywa). Przewodnią myślą książki jest to, by to co dla Ciebie najważniejsze, pozostawało najważniejsze. Aby osiągnąć życiową równowagę trzeba, najlepiej w równym stopniu, zadbać o swoje trzy Ogrody Życia, tj. "Praca", "Dom", "Ja". Choć w pierwszej chwili wydaje się to oczywiste, to dla nie których wcale takie oczywiste nie jest (często słyszymy o pracoholikach; ludziach, którzy poświęcili się dla dobra rodziny, czy też o tych, którzy skupili się tylko na sobie). Tak naprawdę żadne z nich nie będzie tak do końca szczęśliwe, bo żadne z nich nie zachowało w życiu równowagi.
Poniżej garść truizmów (czy aby na pewno? dla każdego?)
- "Rozwijając swoje najlepsze cechy, ludzie mają szansę stać się mistrzami. Dociągając tylko te, które im kuleją, będą najwyżej przeciętni" (s. 28)
- "Poświęcanie się nie wyzwala wdzięczności, a raczej roszczenia i złość" (s. 29)
- "Żyj zgodnie z wewnętrznymi kierunkowskazami. Bo tak trzeba. Bo tak się robi" (s. 29)
- "Ważne jest nie to, co się nam przytrafia, ale to, co z tym robimy" (s.31)
- "Bez [...] zastanawiania, natychmiast kończyć te czynności, które nie dają nam w danej chwili tego, co najlepsze" (s. 55)
- "Minimalista kupuje rzeczy potrzebne, zawsze biorąc pod uwagę bardziej jakość niż cenę. Bo lepsze wystarczy na dłużej" (s. 57)
- "W pracy znana jest wszystkim reguła 80/20. 80 procent czynności przynosi 20 procent efektów. I 20 procent czynności przynosi 80 procent efektów" (s. 61)
- "Wszystko co robisz teraz jest twoim wyborem" (s. 129)
- "Problemem dla większości z nas nie jest to, że mierzymy zbyt wysoko i nie osiągamy celu, ale to, że mierzymy zbyt nisko i cel osiągamy" (s. 143)
- "Mistrzostwo to nie stanie na podium. W mistrzostwie podium jest chwilą. Mistrzostwo to wstawanie rano, ćwiczenie, odmawianie sobie. Jeśli nie tolerujesz takiej "drogi do mistrzostwa", to każdy, kto ją toleruje, wyprzedzi cię" (s. 157)
- "Nie ma co czekać na idealne warunki. Nadejdą, nie nadejdą - teraz nie ma to znaczenia. Trzeba się zabrać do pracy. Kto nie chce, szuka powodu, kto chce, szuka sposobu" (s. 159)
Wszystkie cytaty pochodzą z książki Miłosza Brzezińskiego "Życiologia, czyli o mądrym zarządzaniu czasem"
O autorze słów kilka:
Miłosz Brzeziński - certyfikowany coach ICC, mentor AIP Business Link, członek ośrodka analitycznego THINKTANK, wykładowca akademicki. Udziela konsultacji gwiazdom show-biznesu, dziennikarzom i menadżerom.
bardzo fajna, mądra książka. muszę przeczytać :)
OdpowiedzUsuńPolecam :-)
UsuńNiedługo mam przed sobą lot 9-godzinny. Może jakąś książkę miłą i przyjemną do polecenia?
OdpowiedzUsuńaniaanaa.blogspot.com
To może "Jeden dzień" Davida Nichollsa? Ostatnio w tv puścili film nakręcony na podstawie tej książki i tak mi się o owej książeczce przypomniało ;-)
UsuńWłaśnie oglądałam film, jak ostatnio leciał. Piękny! W sumie nawet o tym nie pomyślałam, dziękuję bardzo, to będzie piękny lot z taką książką :)
UsuńSzczerze polecam tę książkę, moim zdaniem dużo lepsza niż film ;-)
UsuńOj i kolejna książka, którą muszę przeczytac. Mam ponad 40 juz spisanych zwiazanych z rozwojem osobistym.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
To zajrzyj tu kiedyś i poleć mi jakąś ;-)
Usuń